سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 15 / شماره 99 / بزرگداشت رسول الله صلی الله علیه وسلم توسط الله

 

موضوع۹۹: بزرگداشت رسول الله صلی الله علیه و سلم توسط الله.

«قُلْ أَؤُنَبِّئُكُمْ بِخَيْرٍ مِنْ ذَالِكُمْ» بگو آیا شما را به بهتر از همه‌ی آن‌ها آگاه کنم؟

این «قُل» یعنی بگو، که خیلی در قرآن تکرار شده، ابتدا خطاب به شخص رسول الله صلی الله علیه و سلم است، سپس هر مؤمن قرآن خوان که می‌خواهد راه پیامبر صلی الله علیه و سلم را ادامه بدهد و باید به مردم عصر خود آن مسئله را بگوید.

 عرض کردیم اولین نفر خود رسول الله صلی الله علیه و سلم است و ما هم الان وقتی این آیات رو می‌خوانیم اول ایشان به ذهن‌مان می‌آید، این‌جا متوجه می‌شویم که الله در قرآن کریم چه‌قدر شأن رسول الله صلی الله علیه و سلم را بالا برده:

 در قرآن بیش از ۵۰۰ آیه که خیلی صریح و واضح، رسول الله صلی الله علیه و سلم را در صدر قرار دارند وجود دارد. در نماز هم صلوات در تشهد بر رسول الله صلی الله و علیه و سلم وجود دارد. در ایام هفته خصوصاً آخر هفته؛ یعنی شب جمعه و روز جمعه صلوات بر رسول الله صلی الله علیه و سلم و تازه شدن ذکر و یاد ایشان وجود دارد.

در دین اسلام نیز محبت به رسول الله صلی الله علیه و سلم جزء عبادات ویژه معرفی شده و پیامبر صلی الله علیه و سلم به عنوان الگو معرفی شده است.

با توجه به نکات ذکر شده ما می‌توانیم به این موارد دست پیدا کنیم: باقی ماندن حب به پیامبر صلی الله علیه و سلم در قلب. باقی ماندن پیوند نزدیکی با رسول الله صلی الله و علیه السلام در دنیا، شخص وقتی این همه پیوند نزدیک با رسول الله داشت دیگر با قرآنی که ایشان از جانب الله آورده هم پیوند نزدیکی برقرار می‌کند و در نتیجه:راحت عمل کردن به فرموده‌های رسول الله صلی الله علیه و سلم که از جانب الله است.

 الگو گرفتن از ایشان، و اصلاً هویت شخص معلوم می‌شود، دیگر آن شخص بی‌ریشه و بی‌سر و ته زندگی نمی‌کند، معلوم می‌شود که تعلقش به کجا وصل می‌شود.