سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 14 / شماره 94 / وَالْخَيْلِ الْمُسَوَّمَةِ

 

موضوع ۹۴ : «و الخیل المسومة»

 یکی از مواردی که برای مردم زینت داده شده، و الخیل المسومة است، اسب‌های نشان‌دار، تا امروز و تا قیامت اسب‌های نجیب، مورد علاقه خیلی از آدم‌ها هستند.

خداوند فرمود: “و الخیل” در حالی که اسب در عربی اسم‌های دیگر هم دارد مثل: فَرَس، ولی از کلمه “خیل” استفاده کرد؛ چون معنای زیبایی و خیره‌کنندگی در آن وجود دارد.

خداوند در آیه ۸ سوره نحل فرمود: «وَالْخَيْلَ وَالْبِغَالَ وَالْحَمِيرَ لِتَرْكَبُوهَا وَزِينَةً وَيَخْلُقُ مَا لَا تَعْلَمُون» اسب‌ها و قاطرها و الاغ‌ها را آفرید، تا بر آن‌ها سوار شوید و مایه زینت هم باشد و چیزهایی را می‌آفریند که شما نمی‌دانید.

امروزه ما وسایل نقلیه‌ای داریم که در قدیم آن‌ها را نمی‌شناختند؛ مثل موتور سیکلت و ماشین و البته در آینده هم چیزهای جدید دیگری ساخته می‌شود که با وسایل امروزه‌ی ما فرق دارند. خداوند همیشه چیزهایی را می‌آفریند که نسل‌های قبلی از آن مطلع نبوده‌اند.

کلمه “مسومة” هم قابل تامل است؛ یعنی اسب نشان‌دار، اصل و نسب‌دار به نسبت وسایل نقلیه امروز مانند: ماشین، موتورسیکلت، هر چه دارای مارک و شرکت معتبر باشد مثل: تویوتا، پورشه، فِراری و… بیشتر مورد علاقه مردم است.