سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 12 / شماره 84 / ما انسان ها موجودات عجیبی هستیم.

 

موضوع ۸۴: ما انسان‌ها موجودات عجیبی هستیم.

ما انسان‌ها موجودات عجیبی هستیم، خیلی وقت‌ها با کمال افتخار دست به کارهای خطرناک می‌زنیم، دلیلش هم این است که تحت تاثیر یک چیزی هستیم،

مثلا تحت تاثیر شرایط اطرافیان، دوستان، فضای مجازی و چنین چیزهایی و یا تحت تاثیر یک نگاه و یک فکری هستیم که درون ما شکل گرفته و بعد همان مسیر زندگی‌مان ر جهت می‌دهد و بدون این که ایستگاهی داشته باشیم که فکر کنیم و کارهایمان را تحلیل کنیم، همان طور زندگی‌مان را ادامه می‌دهیم و تا با یک مشکل جدی مواجه نشدیم، کارها و تفکرات‌مان را تجزیه و تحلیل نمی‌کنیم.

حالا جالب است خیلی آدم‌ها با مشکل جدی هم مواجه می‌شوند، ولی باز هم حاضر نیستند فکر کنند و ریشه مشکلات‌شان را پیدا کنند. تا وقتی که به آخر خط می‌رسند و قربانی آن افکار و رفتار اشتباه‌شان می‌شوند و دیگر البته فرصتی هم برای جبران نیست.

در دنیا کارهای خطرناکی که مردم انجام می‌دهند خیلی زیاد است، ولی فکر نکنم چیزی خطرناک‌تر از لجبازی و عداوت با آیات خدا باشد؛ یعنی یک شخص به خاطر طرز تفکری که دارد یا از کانال ماهواره‌ای یک چیزی شنیده یا در واتساپ و تلگرام چیزی خوانده بعد راحت با آیات خدا و هدایت‌های خدا درگیر می‌شود و فکر هم نمی‌کند که دارد چه کار می‌کند. این جور اشخاص اگر به همین شکل ادامه دهند و به آخر خط برسند همه چیز را باختند. متوجه کردن این افراد هم کار ساده‌ای نیست، چون فعلاً جو زندگی‌شان این طور تنظیم شده؛ مثل آل‌فرعون که جذب افکار فرعون شدند. موسی و هارون علیهما السلام آمدند که آن‌ها را متوجه کنند، ولی فایده‌ای نداشت نتیجه چه شد؟ «فَأَخَذَهُمُ ٱللَّهُ بِذُنُوبِهِم» حالا این آیات از سوره مبارکه آل‌عمران با ادبیات مختلف دارد تلاش می‌کند چنین انسان‌هایی را به فکر وادار کند.