سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

فایل شماره 3 / ارزشمندی سوره فاتحه

03

موضوع ۳: ارزشمندی سوره فاتحه و علت نامگذاری آن

فاتحه؛ یعنی آغاز هر چیز و چون قرآن با این سوره آغاز شده، به این اسم نامگذاری شده است. دو چیز این سوره را بسیار ارزشمند کرده است: ۱. ازکل ۱۱۴ سوره قرآن، این سوره انتخاب شده که در هر رکعت نماز خوانده شود. ۲. در قرآن به طور اختصاصی از آن یاد شده است. «وَلَقَدْ آَتَيْنَاكَ سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِي وَالْقُرْآَنَ الْعَظِيمَ» (الحجر/۸۷) به تحقیق ما به تو هفت از تکرارشده‌ها دادیم و قرآن با عظمت.

پیامبر ﷺ یکی از اصحاب به نام ابی سعید المعی الله را در مسجد صدا زد و گفت: «یادم باشد قبل از اینکه از مسجد خارج شوم عظیم‌ترین سوره‌ی قرآن را به تو یاد دهم.» ابی سعید قبل از اینکه خارج شود به ایشان یادآوری کرد، پیامبر ﷺ فرمود: «الْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ» منظور سوره فاتحه است که عظیم‌ترین سوره‌ی قرآن و سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِي است.  «سَبْعًا مِنَ الْمَثَانِي» هفت آیه‌ای که  تکرار می‌شود است. حالا در کجا تکرار می‌شود؟؟

در نماز و قرآن. همچنین بنا بر رأی کثیری از علما معنای سوره فاتحه در کل قرآن تکرار می‌شود. مثلا:

داستان پیامبران را می‌خوانیم: صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ

داستان منافقان و کافران را می‌خوانیم: غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ

سوره‌ی فیل و داستان خراب کردن خانه کعبه را می‌خوانیم: غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ

 اگر ما سوره‌ی اخلاص را می‌خوانیم که از الله تعریف می‌کند: «قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ، اللَّهُ الصَّمَدُ، لَمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ، وَلَمْ يَكُنْ لَهُ كُفُوًا أَحَدٌ» اولین آیه‌ی سوره‌ی فاتحه که می‌گوید: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ» و این الله در سوره‌ی قُلْ هُوَ اللَّهُ از او تعریف می‌شود و توضیح در موردش داده می‌شود و به همین ترتیب در کل قرآن می‌توانیم معنای سوره‌ی فاتحه را پیدا کنیم و این ارزشمندی سوره‌ی فاتحه را می‌رساند.