سوره بقره
صفحه 2 الی 49 / جزء 1 و 3 / آیات 286

سوره آل عمران
صفحه 50 الی 76 / جزء 3 و 4 / آیات 200

سوره نساء
صفحه 77 الی 106 / جزء 4 و 6 / آیات 176

سوره مائده
صفحه ۱۰۶ الی 127 / جزء ۶ و 7 / آیات 120

سوره انعام
صفحه 128 الی 150 / جزء 7 و 8 / آیات 165

سوره اعراف
صفحه 151 الی 176 / جزء 8 و 9 / آیات 206

سوره توبه
صفحه 187 الی 207 / جزء 10 و 11 / آیات 129

سوره یونس
صفحه 208 الی 221 / جزء 11 / آیات 109

سوره یوسف
صفحه 235 الی 248 / جزء 12 و 13 / آیات 111

سوره نحل
صفحه 267 الی 281 / جزء 14 / آیات 128

سوره اسراء
صفحه 282 الی 293 / جزء 15 / آیات 111

سوره کهف
صفحه 293 الی 304 / جزء 15 و 16 / آیات 110

سوره منافقون
صفحه 554 الی 555 / جزء 28 / آیات 11

سوره مزمل
صفحه 574 الی 575 / جزء 29 / آیات 20

سوره عبس
صفحه 585 / جزء 30 / آیات 42

سوره تکویر
صفحه 586 / جزء 30 / آیات 29

سوره انفطار
صفحه 587 / جزء 30 / آیات 19

سوره انشقاق
صفحه 589 / جزء 30 / آیات 25

سوره بروج
صفحه 590 / جزء 30 / آیات 22

سوره طارق
صفحه 591 الی 591 / جزء 30 / آیات 17

سوره غاشیه
صفحه 592 / جزء 30 / آیات 25

سوره فجر
صفحه 593 الی 594 / جزء 30 / آیات 30

سوره بلد
صفحه 594 / جزء 30 / آیات 20

سوره شمس
صفحه 595 / جزء 30 / آیات 15

سوره لیل
صفحه 595 الی 596 / جزء 30 / آیات 21

سوره ضحی
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 11

سوره شرح
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 8

سوره تین
صفحه 597 / جزء 30 / آیات 8

سوره علق
صفحه 597 / سوره علق / جزء 30 / آیات 19

سوره قدر
صفحه 598 / سوره قدر /جزء 30 / آیات 25

سوره بینه
صفحه 598 / سوره بینه/ جزء 30 / آیات 8

سوره زلزله
صفحه 599 / سوره زلزله/ جزء 30 / آیات 8

سوره عادیات
صفحه 599 / سوره عادیات/ جزء 30 / آیات 9

سوره قارعه
صفحه ۶۰۰ / قارعه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۱۱

سوره تکاثر
صفحه ۶۰۰ / تکاثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی 8

سوره عصر
صفحه ۶۰۱ / عصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره همزه
صفحه ۶۰۱ / همزه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۹

سوره فیل
صفحه ۶۰۱ / فیل / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره قریش
صفحه ۶۰۲ / قریش / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره ماعون
صفحه ۶۰۲ / ماعون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۷

سوره کوثر
صفحه ۶۰۲ / کوثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره کافرون
صفحه ۶۰۳ / کافرون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

سوره نصر
صفحه ۶۰۳ / نصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره مسد
صفحه ۶۰۳ / مسد / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره اخلاص
صفحه ۶۰۴ / اخلاص / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره فلق
صفحه ۶۰۴ / فلق / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره ناس
صفحه ۶۰۴ / ناس / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

صفحه ۵۶ / جزء ۳ / آیه ۴۶ الی ۵۲

 دانلود فایل تصویری   دانلود فایل صوتی تلاوت این صفحه

صفحه۵۶

«وَيُكَلِّمُ النَّاسَ فِي الْمَهْدِ وَكَهْلًا وَمِنَ الصَّالِحِينَ»(آل‌عمران/۴۶)

و با مردم، در گهواره و در سن کهولت، سخن می‌گوید و از صالحان است.

در گهواره و در سن کهولت، در گهواره که هیچ کدام این گونه انجام نمی‌دهند. هیچ احدی، هیچ بشری به استثناهایی که در تاریخ، تعداد خیلی انگشت شمار اتفاق افتاده است. و در سن کهولت که عیسی علیه السلام از آسمان بر می‌گردد و به سن کهولت می‌رسد چون در دنیا به سن کهولت نرسیده است. دارد برای مادرش بیان می‌کند که با مردم در سن کهولت صحبت می‌کند. یعنی دوباره از نو از آسمان به دنیا بر می‌گردد. و از زمره صالحان هم هست. خیلی وقت‌ها هم؛ این‌جا یک توضیح داشته باشیم.(معرفتی است نسبت به کلام الله) به مریم بیان می‌شود در مورد فرزندش که این ویژگی ها را دارد. امکان دارد به تماما به اوج معنای این کلمات پی نبرد که چه دارد برایش بیان می‌شود. یا وقتی به پیامبر زکریا گفته می‌شود که یحیی کلمه الله را تصدیق می‌کند. این یعنی چه؟! هنوز برایش جا نیفتاده است. بعدها می‌فهمد. الله خیلی چیزها را در قرآن بیان فرموده و ما همان موقع در لحظه اول، اوج معنا را ممکن است نفهمیم ولی چون الله دارد می‌گوید؛ یک زمانی برای خودمان یا دیگران آن اتفاق خواهد افتاد. ولی الله، همه چیز را دارد بیان می‌کند. همه چیز را دارد می‌گوید. به ما هم به این شکل بیان فرموده است. برای ما هم امکان دارد همین اتفاقات بیفتد که در آن لحظه نفهمیم. این وسعت علم الله و کلام الله است. می‌گوید :«در گهواره و در سن کهولت با مردم صحبت می‌کند و از صالحان هم هست.»

 

«قَالَتْ رَبِّ أَنَّىٰ يَكُونُ لِي وَلَدٌ وَلَمْ يَمْسَسْنِي بَشَرٌ ۖ قَالَ كَذَٰلِكِ اللَّهُ يَخْلُقُ مَا يَشَاءُ ۚ إِذَا قَضَىٰ أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ»(آل‌عمران/۴۷)

گفت: «پروردگارا! چگونه برای من فرزندی است در حالی که هیچ بشری به من دست نزده است؟! گفت: این چنین الله هر آنچه که بخواهد خلق می‌کند. هر گاه امری را قطعی کرد؛ پس به او می‌گوید باش پس می‌شود.

«قَالَتْ رَبِّ أَنَّىٰ يَكُونُ لِي وَلَدٌ» گفت:«پروردگار من چگونه برای من فرزندی است؟ «وَلَمْ يَمْسَسْنِي بَشَرٌ» در حالي که هیچ بشری به من دست نزده است؟ «قَالَ كَذَٰلِكِ اللَّهُ يَخْلُقُ مَا يَشَاءُ» گفت: «این چنین الله هر آنچه را که بخواهد، خلق می‌کند.» «إِذَا قَضَىٰ أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ» هر زمان که امری را قطعی کرد، اراده کرد که انجامش دهد، پس به او می‌گوید باش پس می‌شود.

 

«وَيُعَلِّمُهُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ»(آل‌عمران/۴۸)

و به او کتاب و حکمت و تورات و انجیل را آموزش می‌دهد.

«وَيُعَلِّمُهُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ» هنوز صحبت ملائكه تمام نشده است. وسط صحبت ملائکه تعجبش را بیان کرد که چگونه چنین چیزی ممکن است؟! الله هرچه بخواهد می‌آفریند و در ادامه از ویژگی های بعدی آن بچه‌ات و«وَيُعَلِّمُهُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَالتَّوْرَاةَ وَالْإِنْجِيلَ» و به او کتاب و حکمت را و تورات را و انجیل را آموزش می‌دهد. انجیل که هنوز نازل نشده است.(وسعت معنا) بعدا اتفاق می‌افتد. كتاب و حكمت كه قرآن و سنت‌های پیامبر صل الله عليه وسلم می‌باشد. هر جا در قرآن، کتاب و حکمت آمده این دوتاست. کتاب و اجرای کتاب، تفصیلات کتاب که پیامبر بیان فرموده است. یعنی وقتی از آسمان برگشت در آن سن کهولت، قرآن و احادیث پیامبر را هم آموزش می‌بیند. الله به او یاد می‌دهد. سبحان الله!

 

«وَرَسُولًا إِلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنِّي قَدْ جِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ أَنِّي أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ فَأَنْفُخُ فِيهِ فَيَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِ اللَّهِ ۖ وَأُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَالْأَبْرَصَ وَأُحْيِ الْمَوْتَىٰ بِإِذْنِ اللَّهِ ۖ وَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَةً لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ»(آل‌عمران/۴۹)

و پیامبری به سوی بنی اسرائیل است. همانا من برای شما نشانه‌ای از جانب پروردگارتان آورده‌ام. من برای شما از گل پرنده‌ای می‌سازم. سپس در آن می‌دمم. پس به اذن الله تبدیل به یک پرنده می‌شود. به اذن الله کور مادرزاد و کسانی که بیماری پوستی پیس دارند، آن‌ها را شفا می‌دهم. و به اذن الله مردگان را زنده می‌کنم و از آنچه که می‌خورید و از آنچه در خانه‌هایتان انبار می‌کنید به شما خبر می‌دهم. بدون شک برای شما در آن نشانه‌ای است اگر واقعاً با ایمان هستید.

«وَرَسُولًا إِلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ» همچنان ادامه دارد ویژگی بعدی‌اش این است؛ و پیغمبری  به سوی بنی اسرائیل است. این جزئیات به تفصیل در برنامه ترجمه و تدبر بیان شده و حالا هر کس علاقه دارد شما را به آن برنامه ارجاع می‌دهند. «وَرَسُولًا إِلَىٰ بَنِي إِسْرَائِيلَ أَنِّي قَدْ جِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ» و پیغمبری است به سوی بنی اسرائیل. حالا:«أَنِّي قَدْ جِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ» همانا من برای شما نشانه‌ای از جانب پروردگارتان آورده‌ام. (وارد یک صحنه دیگر می‌شود) انگار خود عیسی دارد صحبت می‌کند. صحبت با مریم بود در مورد ویژگی‌های بچه‌اش که در آینده قرار است این اتفاقات بیفتد. الان آن آینده آمده، الان آن اتفاقات شروع شده، عیسی دارد با مردم صحبت می‌کند؛ من برای شما از جانب پروردگارتان نشانه آورده‌ام. چه نشانه‌ای؟! «أَنِّي قَدْ جِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ ۖ أَنِّي أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ فَأَنْفُخُ فِيهِ فَيَكُونُ طَيْرًا» من برایتان از گل شکل پرنده می‌سازم.(هیکل پرنده) «فَأَنْفُخُ فِيهِ» در آن می‌دمم. در آن فوت می‌کنم. «فَيَكُونُ طَيْرًا بِإِذْنِ اللَّهِ ۖ» به اذن الله تبدیل به یک پرنده می‌شود. یک پرنده کامل که پرواز می‌کند«وَأُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَالْأَبْرَصَ وَأُحْىِ الْمَوْتَىٰ بِإِذْنِ اللَّهِ ۖ» و کوران مادرزاد را و آن‌هایی که مریضی پوستی پیس دارند، من آن‌ها را شفا می‌دهم. و به اذن الله مردگان را زنده می‌کنم. این‌ها را برایتان انجام می‌دهم من برایتان نشانه آورده‌ام.

«وَأُنَبِّئُكُمْ بِمَا تَأْكُلُونَ وَمَا تَدَّخِرُونَ فِي بُيُوتِكُمْ ۚ» و به شما خبر می‌دهم آنچه را که می‌خورید و آنچه را که انبار می‌کنید، در خانه های تان ذخیره می‌کنید، در خانه چه می‌خورید! و چه تهیه گذاشتید! شما را با خبر می‌کنم. «إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَةً لَكُمْ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنِينَ» بدون شک که در آن قطعاً نشانه‌ای است برای شما اگر واقعا شما با ایمان هستید. پس باورتان شود که من از جانب الله برایتان آمده‌ام و فرستاده شده‌ا‌م. ادامه دارد، دارد صحبت می‌کند.

 

«وَمُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرَاةِ وَلِأُحِلَّ لَكُمْ بَعْضَ الَّذِي حُرِّمَ عَلَيْكُمْ ۚ وَجِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَطِيعُونِ»(آل‌عمران/۵۰)

و تصدیق کننده هستم به آنچه از تورات که جلو روی من است. و آمده‌ام تا برایتان حلال کنم بعضی از آن چیزهایی که برایتان حرام شده بود. و برایتان از جانب پروردگارتان نشانه‌ای آورده‌ام پس تقوای الله را پیشه کنید و از من اطاعت کنید

«وَمُصَدِّقًا لِمَا بَيْنَ يَدَيَّ مِنَ التَّوْرَاةِ» و تصدیق کننده هستم به آنچه که جلو روی من است. قبل از من نازل شده، جلو روی من است از تورات، آن را کاملاً تصدیق می‌کنم. کتاب من است اصلاً به آن ایمان دارم انگار کتاب من است. کتاب پیامبر موسی بوده اما او دارد تصدیق می‌کند.«وَلِأُحِلَّ لَكُمْ بَعْضَ الَّذِي حُرِّمَ عَلَيْكُمْ ۚ» و آمده‌ام بعضی از آن چیزهایی که برایتان حرام شده را برایتان حلال کنم. مثل گوشت شتر و خیلی چیزهای دیگر که در قرآن بیان شده. ان شاء الله به آن می‌رسیم. یک سری چیزها برایتان حرام شده، من آمده‌ام تا آن حرام‌ها را برای‌تان حلال کنم. «وَجِئْتُكُمْ بِآيَةٍ مِنْ رَبِّكُمْ فَاتَّقُوا اللَّهَ وَأَطِيعُونِ» برایتان نشانه‌ای از جانب پروردگارتان آورده‌ام. حالا کتاب بعدی باشد، نشانه‌های دیگر باشد، از جانب پروردگارتان نشانه‌ای، آیه‌ای، برایتان آورده‌ام. پس تقوای الله را پیشه کنید و از من اطاعت کنید. به حرف من گوش دهید.

 

«إِنَّ اللَّهَ رَبِّي وَرَبُّكُمْ فَاعْبُدُوهُ ۗ هَٰذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ»(آل‌عمران/۵۱)

بدون شک الله پروردگار من و پروردگار شماست. این راه درست است.

بدون شک که الله پروردگار من و پروردگار شماست. الله من را به وجود آورده، صاحب من است. من را پرورش داده است. همان‌طور شما را هم به وجود آورده و پرورش داده است. او را بندگی کنید. الله من را به وجود آورده، من مخلوقی بیش نیستم. نه خدا و نه فرزند خدا هستم. من و شما را آفریده پس فقط او را بندگی کنید. من یا هیچ کس دیگری را بندگی نکنید.«هَٰذَا صِرَاطٌ مُسْتَقِيمٌ» این راه درست است. راه محکم و استوار است.

 

«فَلَمَّا أَحَسَّ عِيسَىٰ مِنْهُمُ الْكُفْرَ قَالَ مَنْ أَنْصَارِي إِلَى اللَّهِ ۖ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ نَحْنُ أَنْصَارُ اللَّهِ آمَنَّا بِاللَّهِ وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ»(آل‌عمران/۵۲)

پس آنگاه که از آن‌ها احساس کفر کرد گفت: «چه کسی من را به سوی الله یاری می‌دهد.» حواریون گفتند: «ما یاری دهندگان الله هستیم. به الله ایمان آوردیم و گواه باش که ما مسلمانیم.»

«فَلَمَّا أَحَسَّ عِيسَىٰ مِنْهُمُ الْكُفْرَ قَالَ مَنْ أَنْصَارِي إِلَى اللَّهِ ۖ» پس آنگاه که عيسى از آن‌ها احساس کفر کرد، از کفرشان ترسید. گفت:«چه کسی من را به سوی الله یاری می‌دهد.» ملائکه کنار مریم به او بشارت می‌دهند که تو به زودی بچه‌دار می‌شوی. الان بچه‌ای نیست، بشارت بچه است. از نشانه‌ی آن بچه و خصوصیاتش، به کارهای بچه در طول زندگی و دعوت مردم به سوی الله رفت. الان آن مخالفینش که دارند با او مخالفت می کنند. و الان دارد می‌گوید:«چه کسی من را بسوی الله یاری می‌دهد!» منزل به منزل « ۖ قَالَ الْحَوَارِيُّونَ نَحْنُ أَنْصَارُ اللَّهِ» حواریون(پیروان خصوصی، یاران ویژه عیسی) گفتند:«ما یاری دهندگان الله هستیم.» «آمَنَّا بِاللَّهِ» به الله ایمان آوردیم. «وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ» و گواه باش که ما مسلمانیم. ما تسلیم هستیم، تسلیم الله هستیم. همان مسلمانی‌ای که این دین اسلام و همه پیروان پیغمبران و خود پیغمبران تابع آن بودند؛ تابع دینی به نام اسلام.«وَاشْهَدْ بِأَنَّا مُسْلِمُونَ»