دانلود یکجا
دانلود یکجای هر سوره بصورت فایل های صوتی

سوره بقره
صفحه 2 الی 49 / جزء 1 و 3 / آیات 286

سوره آل عمران
صفحه 50 الی 76 / جزء 3 و 4 / آیات 200

سوره نساء
صفحه 77 الی 106 / جزء 4 و 6 / آیات 176

سوره مائده
صفحه ۱۰۶ الی 127 / جزء ۶ و 7 / آیات 120

سوره انعام
صفحه 128 الی 150 / جزء 7 و 8 / آیات 165

سوره اعراف
صفحه 151 الی 176 / جزء 8 و 9 / آیات 206

سوره توبه
صفحه 187 الی 207 / جزء 10 و 11 / آیات 129

سوره یونس
صفحه 208 الی 221 / جزء 11 / آیات 109

سوره یوسف
صفحه 235 الی 248 / جزء 12 و 13 / آیات 111

سوره نحل
صفحه 267 الی 281 / جزء 14 / آیات 128

سوره اسراء
صفحه 282 الی 293 / جزء 15 / آیات 111

سوره کهف
صفحه 293 الی 304 / جزء 15 و 16 / آیات 110

سوره منافقون
صفحه 554 الی 555 / جزء 28 / آیات 11

سوره مزمل
صفحه 574 الی 575 / جزء 29 / آیات 20

سوره عبس
صفحه 585 / جزء 30 / آیات 42

سوره تکویر
صفحه 586 / جزء 30 / آیات 29

سوره انفطار
صفحه 587 / جزء 30 / آیات 19

سوره انشقاق
صفحه 589 / جزء 30 / آیات 25

سوره بروج
صفحه 590 / جزء 30 / آیات 22

سوره طارق
صفحه 591 الی 591 / جزء 30 / آیات 17

سوره غاشیه
صفحه 592 / جزء 30 / آیات 25

سوره فجر
صفحه 593 الی 594 / جزء 30 / آیات 30

سوره بلد
صفحه 594 / جزء 30 / آیات 20

سوره شمس
صفحه 595 / جزء 30 / آیات 15

سوره لیل
صفحه 595 الی 596 / جزء 30 / آیات 21

سوره ضحی
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 11

سوره شرح
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 8

سوره تین
صفحه 597 / جزء 30 / آیات 8

سوره علق
صفحه 597 / سوره علق / جزء 30 / آیات 19

سوره قدر
صفحه 598 / سوره قدر /جزء 30 / آیات 25

سوره بینه
صفحه 598 / سوره بینه/ جزء 30 / آیات 8

سوره زلزله
صفحه 599 / سوره زلزله/ جزء 30 / آیات 8

سوره عادیات
صفحه 599 / سوره عادیات/ جزء 30 / آیات 9

سوره قارعه
صفحه ۶۰۰ / قارعه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۱۱

سوره تکاثر
صفحه ۶۰۰ / تکاثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی 8

سوره عصر
صفحه ۶۰۱ / عصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره همزه
صفحه ۶۰۱ / همزه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۹

سوره فیل
صفحه ۶۰۱ / فیل / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره قریش
صفحه ۶۰۲ / قریش / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره ماعون
صفحه ۶۰۲ / ماعون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۷

سوره کوثر
صفحه ۶۰۲ / کوثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره کافرون
صفحه ۶۰۳ / کافرون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

سوره نصر
صفحه ۶۰۳ / نصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره مسد
صفحه ۶۰۳ / مسد / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره اخلاص
صفحه ۶۰۴ / اخلاص / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره فلق
صفحه ۶۰۴ / فلق / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره ناس
صفحه ۶۰۴ / ناس / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

صفحه ۲۰ / جزء ۱ / آیه ۱۲۷ الی ۱۳۴

 دانلود فایل تصویری   دانلود فایل صوتی 

صفحه 21
«وَإِذْ يَرْفَعُ إِبْرَاهِيمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَيْتِ وَإِسْمَاعِيلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ» (بقره/127)

و آنگاه که ابراهیم داشت به همراه اسماعیل پایه‌های کعبه را بالا می‌برد، دعا می کردند پروردگارا از ما بپذیر که تو بسیار شنوای دانایی‌.

خود بالا رفتن دیوارهای کعبه توسط جدتان ابراهیم و پسرش اسماعیل یک توجه است که خودش بانی کعبه است و توجه دوم دعا می‌کردند که این کار و ثواب خوب را از ما بپذیر خدایا که تو بسیار شنوای دانایی‌.

 

«رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِنْ ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَ وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَيْنَا إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ» (بقره/128)

پرودگارا ما دونفر را برای خودت تسلیم قرار بده و از ذریه و فرزندان ما هم امتی تسلیم شده بیرون آور و نحوه عبادت کنار این خانه کعبه را به ما نشان ده که چگونه عبادت کنیم و گناهان ما را ببخش که تو بسیار توبه پذیر مهر ورزی.

پرودگارا ما دونفر را برای خودت تسلیم قرار بده که ما همیشه برای تو تسلیم باشیم،  به فرمان تو گوش بدهیم و از ذریه ما، فرزندان ما هم امتی تسلیم شده بیرون آور.  آنها را هم تسلیم خودت قرار بده.  نگاه کنید دعا کرده است که شما هم تسلیم الله بشوید. چرا نمی­شوید؟ پیامبر ابراهیم حتی دعا کرده شما تسلیم شوید. الان تمرد دارید می‌کنید، به یادتان آورید و ادامه دعا «وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا» مناسک ما، نحوه عبادت کنار این خانه کعبه، به ما نشان ده که چگونه عبادت کنیم و به ما رو بکن، گناهان ما را ببخش که تو بسیار توبه پذیر مهر ورزی.

«رَبَّنَا وَابْعَثْ فِيهِمْ رَسُولًا مِنْهُمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِكَ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُزَكِّيهِمْ إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ» (بقره/129)

پروردگارا و از بین خودشان پیغمبری مبعوث بکن که آیات تو راه بر مردم تلاوت کند و کتاب و حکمت را به مردم آموزش دهد و آنها را تزکیه کند پاک و خالص کند .بی شک که تو ای الله بسیار عزیز، غالب و قدرتمند هستی.

پروردگارا و از بین خودشان پیغمبری مبعوث بکن، این دعای پدر خودتان است همین پیغمبر که اینقدر که از او فاصله گرفتید و چه کاراها دارید می کنید پدرتان دعا کرده است که خدایا از این ها از بین اینان، از بین خودشان، پیغمبری از بینشان مبعوث کن شما که جزو آن شهر نیستید و ابراهیم دعا کرد که از اهل همان شهر،  بومی همان شهر پیغمبری انتخاب بکن. این بومی مکه است که انتخاب شده است، ابراهیم هم همین دعا را کرد که آن پیغمبر «يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِكَ» آیات تو راه بر مردم تلاوت کند. این یک و«وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ» کتاب و حکمت را به مردم آموزش دهد. خود کتاب را آموزش دهد، فهم کتاب را بعد از تلاوت، توضیح و تبیین و فهم کتاب، مفاهیمش و بعد نحوه اجرا کردن آن کتاب را به مردم یاد بدهد که جزو عمل ها و سنت‌های رسول الله باشد این دو و « وَيُزَكِّيهِمْ» و آنها را تزکیه کند پاک و خالص کند این سه دعایی که ابراهیم کرد. «إِنَّكَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ» بی شک که تو ای الله بسیار عزیز، غالب و قدرتمند هستی. هم قدرتش را داری و هم حکمتش را داری چه کسی را انتخاب کنی.

وَمَنْ يَرْغَبُ عَنْ مِلَّةِ إِبْرَاهِيمَ إِلَّا مَنْ سَفِهَ نَفْسَهُ وَلَقَدِ اصْطَفَيْنَاهُ فِي الدُّنْيَا وَإِنَّهُ فِي الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِينَ» (بقره/130)

کیست که از ملت ابراهیم صرف نظر کند و استعفا بدهد الا کسی که به خودش احترام قائل نیست، و بدون شک که ما او را در دنیا و به عنوان بهترین گزینه­ها انتخابش کردیم و بدون شک که او در آخرت قطعا از صالحان خواهد بود.
«وَمَنْ يَرْغَبُ عَنْ مِلَّةِ إِبْرَاهِيمَ إِلَّا مَنْ سَفِهَ نَفْسَهُ» و کیست که از ملت ابراهیم روی بگرداند؟ این ابراهیم، این تاریخ. کیست که از ملت ابراهیم صرف نظر کند و استعفا بدهد الا کسی که به خودش احترام قائل نیست، به خودش اهانت می کند و سخیف و پست و نادان تصور می کند جز این آدم که به خودش احترام قائل نیست، دیگر کیست که از آیین ابراهیم روی بگرداند؟ آیین به این قشنگی! «وَلَقَدِ اصْطَفَيْنَاهُ فِي الدُّنْيَا» و بدون شک که ما او را در دنیا و به عنوان، بهترین گزینه­ها انتخابش کردیم، منتخب شد. «وَإِنَّهُ فِي الْآخِرَةِ لَمِنَ الصَّالِحِينَ» و بدون شک که او در آخرت قطعا از صالحان خواهد بود، از شایستگان.

«إِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ» (بقره/131)

آنگاه که پرودگارش به او گفت: تسلیم شو. گفت: من تسلیم شدم برای صاحب کل جهانیان.
به یادتان آورید، تاریخ را ورق بزنید. آنگاه که پرودگارش به او گفت «أَسْلِمْ» تسلیم شو، تسلیم الله. خوش و ناخوش «قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ» گفت من تسلیم شدم برای صاحب کل جهانیان. پدرتان ابراهیم تسلیم شد. چرا شما تسلیم نمی­شوید؟ به یادتان آورید.

وَوَصَّى بِهَا إِبْرَاهِيمُ بَنِيهِ وَيَعْقُوبُ يَا بَنِيَّ إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَى لَكُمُ الدِّينَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» (بقره/132)

و ابراهیم فرزندانش را به تسلیم شدن وصیت کرد و همچنین یعقوب. گفتند: ای فرزندانم بدون شک که الله برای شما این دین را انتخاب کرده است.  مبادا مرگ­تان فرا رسد الا که شما کاملا تسلیم باشید.

و ابراهیم فرزندانش را به همین تسلیم شدن وصیت کرد و همچنین یعقوب. خودشان تسلیم شدند به فرزاندانشان هم سفارش کردند، توصیه کردند به تسلیم الله شدن. چجور گفتند ای فرزندانم «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفَى لَكُمُ الدِّينَ فَلَا تَمُوتُنَّ إِلَّا وَأَنْتُمْ مُسْلِمُونَ» بدون شک که الله برای شما این دین را انتخاب کرده است. مبادا مرگ تان فرا رسد، بمیرید الا که شما کاملا تسلیم باشید. به آنها این سفارش را کرد. دائما تسلیم الله باشید مبادا لحظه آخر زندگی تان یک‌دفعه فرا رسد و شما تسلیم الله نیستید.

«أَمْ كُنْتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ يَعْقُوبَ الْمَوْتُ إِذْ قَالَ لِبَنِيهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِي قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَكَ وَإِلَهَ آبَائِكَ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ إِلَهًا وَاحِدًا وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ» (بقره/133)
آیا شما حاضر بودید آنگاه که یعقوب مرگش فرا رسید آنگاه که به فرزندانش گفت: شما بعد از من چه چیزی را بندگی می­کنید؟ گفتند: معبود خودت را بندگی می کنیم و معبود پدرانت، ابراهیم و اسماعیل و اسحاق را بندگی می کنیم، معبود یگانه را و همه ما برای او تسلیم هستیم.

«أَمْ كُنْتُمْ شُهَدَاءَ إِذْ حَضَرَ يَعْقُوبَ الْمَوْتُ» آیا شما حاضر بودید آنگاه که یعقوب مرگش فرا رسید «إِذْ قَالَ لِبَنِيهِ مَا تَعْبُدُونَ مِنْ بَعْدِي قَالُوا نَعْبُدُ» آنگاه که به فرزندانش گفت: شما بعد از من چه چیزی را بندگی می­کنید؟ «إِلَهَكَ وَإِلَهَ آبَائِكَ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ إِلَهًا وَاحِدًا وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ» فرزندان گفتند، (خود یعقوب که پدر بنی اسرائیل باشد، اسرائیل اسم یعقوب است و اینان بنی اسرائیل، فرزندان اسرائیل هستند)
شما مگر حاضر بودید که پدرتان یعقوب، موقعی که مرگ بر بالینش حاضر شد به فرزندانش چه گفت؟ گفت بعد از من چه کسی بندگی می کنید؟
و بچه‌هایش گفتند: «قَالُوا نَعْبُدُ إِلَهَكَ» معبود خودت را بندگی می کنیم «وَإِلَهَ آبَائِكَ إِبْرَاهِيمَ وَإِسْمَاعِيلَ وَإِسْحَاقَ إِلَهًا وَاحِدًا وَنَحْنُ لَهُ مُسْلِمُونَ» و همچنین بندگی می کنیم و معبود پدرانت، خدای پدرانت ابراهیم و اسماعیل و اسحاق را بندگی می کنیم، خدای یگانه، معبود یگانه. فقط او را بندگی می کنیم همه ما برای خودش تسلیم هستیم. تاریخ را ورق بزنید، ما همگی تسلیم هستیم. چرا شما تسلیم نمی‌شوید؟


«تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُمْ مَا كَسَبْتُمْ وَلَا تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ» (بقره/134)
این امتی بود که گذشت آن کارهایی که برای خودشان انجام داده بودند، به نفع خودشان است و برای شماست کارهایی که خودتان انجام می­دهید و از شما پرسیده نمی­شوند آن کارهایی که آن­ها انجام می‌دادند.

این امتی بود که گذشت، این تاریخ سپری شد. «لَهَا مَا كَسَبَتْ» آن کارهایی که برای خودشان انجام داده بودند، به نفع خودشان است. «وَلَكُمْ مَا كَسَبْتُمْ» و برای شماست کارهایی که خودتان انجام می‌دهید، مسئولیت کارتان با خودتان است آن­ها هیچ نفعی به شما نمی­توانند برسانند. شما مسئول کارهایتان خودتان هستید‌. «وَلَا تُسْأَلُونَ عَمَّا كَانُوا يَعْمَلُونَ» از شما پرسیده نمی­شوند آن کارهایی که آن­ها انجام می­دادند و کاملا شما پاسخگوی کارهای خودتان باشید و آنها پاسخگوی کارهای خودشان هستند.