دانلود یکجا
دانلود یکجای هر سوره بصورت فایل های صوتی

سوره بقره
صفحه 2 الی 49 / جزء 1 و 3 / آیات 286

سوره آل عمران
صفحه 50 الی 76 / جزء 3 و 4 / آیات 200

سوره نساء
صفحه 77 الی 106 / جزء 4 و 6 / آیات 176

سوره مائده
صفحه ۱۰۶ الی 127 / جزء ۶ و 7 / آیات 120

سوره انعام
صفحه 128 الی 150 / جزء 7 و 8 / آیات 165

سوره اعراف
صفحه 151 الی 176 / جزء 8 و 9 / آیات 206

سوره توبه
صفحه 187 الی 207 / جزء 10 و 11 / آیات 129

سوره یونس
صفحه 208 الی 221 / جزء 11 / آیات 109

سوره یوسف
صفحه 235 الی 248 / جزء 12 و 13 / آیات 111

سوره نحل
صفحه 267 الی 281 / جزء 14 / آیات 128

سوره اسراء
صفحه 282 الی 293 / جزء 15 / آیات 111

سوره کهف
صفحه 293 الی 304 / جزء 15 و 16 / آیات 110

سوره منافقون
صفحه 554 الی 555 / جزء 28 / آیات 11

سوره مزمل
صفحه 574 الی 575 / جزء 29 / آیات 20

سوره عبس
صفحه 585 / جزء 30 / آیات 42

سوره تکویر
صفحه 586 / جزء 30 / آیات 29

سوره انفطار
صفحه 587 / جزء 30 / آیات 19

سوره انشقاق
صفحه 589 / جزء 30 / آیات 25

سوره بروج
صفحه 590 / جزء 30 / آیات 22

سوره طارق
صفحه 591 الی 591 / جزء 30 / آیات 17

سوره غاشیه
صفحه 592 / جزء 30 / آیات 25

سوره فجر
صفحه 593 الی 594 / جزء 30 / آیات 30

سوره بلد
صفحه 594 / جزء 30 / آیات 20

سوره شمس
صفحه 595 / جزء 30 / آیات 15

سوره لیل
صفحه 595 الی 596 / جزء 30 / آیات 21

سوره ضحی
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 11

سوره شرح
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 8

سوره تین
صفحه 597 / جزء 30 / آیات 8

سوره علق
صفحه 597 / سوره علق / جزء 30 / آیات 19

سوره قدر
صفحه 598 / سوره قدر /جزء 30 / آیات 25

سوره بینه
صفحه 598 / سوره بینه/ جزء 30 / آیات 8

سوره زلزله
صفحه 599 / سوره زلزله/ جزء 30 / آیات 8

سوره عادیات
صفحه 599 / سوره عادیات/ جزء 30 / آیات 9

سوره قارعه
صفحه ۶۰۰ / قارعه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۱۱

سوره تکاثر
صفحه ۶۰۰ / تکاثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی 8

سوره عصر
صفحه ۶۰۱ / عصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره همزه
صفحه ۶۰۱ / همزه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۹

سوره فیل
صفحه ۶۰۱ / فیل / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره قریش
صفحه ۶۰۲ / قریش / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره ماعون
صفحه ۶۰۲ / ماعون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۷

سوره کوثر
صفحه ۶۰۲ / کوثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره کافرون
صفحه ۶۰۳ / کافرون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

سوره نصر
صفحه ۶۰۳ / نصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره مسد
صفحه ۶۰۳ / مسد / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره اخلاص
صفحه ۶۰۴ / اخلاص / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره فلق
صفحه ۶۰۴ / فلق / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره ناس
صفحه ۶۰۴ / ناس / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

صفحه 12 / جزء 1 / آیه 77 الی 83

 دانلود فایل تصویری   دانلود فایل صوتی 

صفحه ۱۲

«أَوَلَا يَعْلَمُونَ أَنَّ اللَّهَ يَعْلَمُ مَا يُسِرُّونَ وَمَا يُعْلِنُونَ» (بقره/۷۷)
آیا مگر آن‌ها نمی‌دانند که الله تمام چیزهایی را که مخفی می‌کنند و تمام چیزهایی را که علنی می‌کنند را می‌داند.
آیا مگر آن‌ها نمی‌دانند که الله تمام چیزهایی را که مخفی می‌کنند و تمام چیزهایی را که علنی می‌کنند را می‌داند، الله که همه چیز را می‌داند آن‌ها که در جمع خودشان این حرف‌ها را می‌زنند آیا نمی‌دانند که الله دارد حرف‌های‌شان را می‌شنود و می فهمد؟

«وَمِنْهُمْ أُمِّيُّونَ لَا يَعْلَمُونَ الْكِتَابَ إِلَّا أَمَانِيَّ وَإِنْ هُمْ إِلَّا يَظُنُّونَ» (بقره/۷۸)
و مجموعه‌ای از آن‌ها (اهل کتاب و یهودیان) هستند که امی و بی سواد هستند و علم کتاب ندارند مگر یک‌سری توهمات که فکر می‌کنند علم است درحالی‌که علم نیست و آن‌ها نیستند جز آن‌که ظن و گمان دارند و مجموعه‌ای از آن‌ها (اهل کتاب و یهودیان) هستند که امی و بی سواد هستند «لَا يَعْلَمُونَ الْكِتَابَ» علم کتاب ندارند و دانش درستی از کتاب آسمانی ندارند «إِلَّا أَمَانِيَّ» مگر یک‌سری توهمات که فکر می‌کنند علم است درحالی‌که علم نیست. یک سری خیالاتی، توهماتی از کتاب‌شان دارند، «وَإِنْ هُمْ إِلا یَظُنُّونَ» و آن‌ها نیستند جز آن‌که ظن و گمان دارند، توهم دارند، علم ندارند توهم به علم دارند، عالم نیستند توهم دارند که عالم‌اند، شما بفهمید که یک عده‌شان این‌جوری‌اند، این‌ها که در مورد خدا و چیزهای دیگر با شما صحبت می‌کنند فکر نکنید که آنان آن‌قدر شخصیت برجسته‌ای هستند، این‌ها دارند این‌جوری خودنمایی می‌کنند اما در حقیقت‌شان؟

«فَوَیْلٌ لِلَّذِینَ یَکْتُبُونَ الْکِتَابَ بِأَیْدِیهِمْ ثُمَّ یَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ لِيَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَهُمْ مِمَّا يَكْسِبُونَ» (بقره/۷۹)

وای بر حال کسانی که کتاب را با دستان خود می‌نویسند سپس می‌گویند این از جانب الله است که به وسیله این نوشته‌ها بهای کمی کاسب شوند وای بر حال‌شان، به چیزهایی که با دست‌هایشان می‌نویسند و از آن چیز‌هایی که از این راه کسب می¬کنند.
حقیقت‌شان این‌ است، وای بر حال کسانی که کتاب را با دستان خود می‌نویسند «بِأَیْدِیهِمْ»، «ثُمَّ یَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ» سپس می‌گویند این از جانب الله است، حقیقت‌شان این است، این چیزهایی که می‌گویند از توهمات خودشان دارند می‌نویسند به اسم خدا دارند پخش می‌کنند، این‌ها که انقد خدا و خدا می‌کنند از خدا نیست، زیاد آن‌ها را بالا حساب نکنید، خیلی از این‌ها علم ندارند ولی این‌کاری که انجام می‌دهند وای بر حال‌شان که دارند با دستان‌شان می‌نویسند بعد می‌گویند این از جانب الله است که چی؟ «لِیَشْتَرُوا بِهِ ثَمَنًا قَلِیلا» که به وسیله این نوشته‌ها کاسب شوند، یک بهره‌ برداری‌های کمی به دست آورند، یک چیز کمی کاسب شوند «فَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا کَتَبَتْ أَیْدِیهِمْ» وای بر حال‌شان، هم به نسبت چیز‌هایی که با دست‌هایشان می‌نویسند «وَوَیْلٌ لَهُمْ مِمَّا یَکْسِبُونَ» و وای به حال‌شان از آن چیز‌هایی که از این راه کاسب‌اند و دارند کسب می‌کنند، به دست می‌آورند از راه فروش آیات خدا و ساختن مطالبی نام خدا، این‌ها باید پاسخ‌گو باشند.

«وَقَالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ إِلَّا أَيَّامًا مَعْدُودَةً قُلْ أَتَّخَذْتُمْ عِنْدَ اللَّهِ عَهْدًا فَلَنْ يُخْلِفَ اللَّهُ عَهْدَهُ أَمْ تَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ» (بقره/۸۰)
و گفتند آتش به ما نمی‌رسد الّا روزهایی انگشت‌شمار. به آن‌ها بگو: آیا شما از الله همچین وعده‌ای‌ گرفتید؟ پس الله خلاف وعده نمی‌کند یا شما بر الله دروغ‌هایی می‌بندید که نمی‌دانید.
«وَقَالُوا لَنْ تَمَسَّنَا النَّارُ إِلا أَیَّامًا مَعْدُودَةً» و گفتند آتش به ما نمی‌رسد الّا روزهایی انگشت‌شمار، یک چند روزی اگر ما به آتش وارد شویم به خاطر این کارهایی که انجام می‌دهیم، به آن‌ها بگو: «قُلْ أَتَّخَذْتُمْ عِنْدَ اللَّهِ عَهْدًا» آیا شما از الله همچین وعده‌ای‌ گرفتید، همچین قول، عهد و پیمانی گرفتید که الله به شما گفته، آیا شما وارد دوزخ یا نمی‌شوید یا خیلی انگشت‌شمار، یک چند روزی وارد آتش می‌شوید، خدا به شما گفته است؟ اگر خداوند به شما گفته، «فَلَنْ یُخْلِفَ اللَّهُ» پس الله خلاف وعده نمی‌کند اما کجا الله گفته است. «أَمْ تَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ مَا لا تَعْلَمُونَ» یا شما بر الله دروغ‌هایی می‌بندید که نمی‌دانید، همین‌جور از خودتان دارید می‌گویید، کدام یکی؟ خدا یا خودتان، کار خودتان است خدا همچین قولی به شما نداده است.

«بَلَى مَنْ كَسَبَ سَيِّئَةً وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِيئَتُهُ فَأُولَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ» (بقره/81)
آری، هر کس کار بدی را انجام داد و خطاهایش هم اطراف او را پوشاند، آن‌ها اهل آتش‌اند، دائماً در آن وارد می‌شوند و همیشه در آن ماندگارند.
«بَلَى» آری، الله این را گفته، چی گفته است؟ «مَنْ کَسَبَ سَیِّئَةً» هر کس کار بدی را انجام داد، «وَأَحَاطَتْ بِهِ خَطِیئَتُهُ» و خطاهایش هم اطراف او را پوشاند؛ یعنی غرق شد در گناه و خطا همچین آدمی، «فَأُولَئِکَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ» این‌ها یاران آتش‌اند، اهل آتش‌اند، ماندگارند، خبر از چند روزی نیست «هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ» دائماً در آن وارد می‌شوند.

وَالَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ أُولَئِكَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ» (بقره/82)
کسانی که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، آن¬ها اهل بهشت‌اند و برای همیشه در آن ماندگارند.
«وَالَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ» منتها کسانی که ایمان آوردند، حرف‌های الله را باورشان شد و به آن‌ها عمل کردند، «وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ» اعمال صالح انجام دادند، «أُولَئِکَ أَصْحَابُ الْجَنَّةِ» این‌ها اهل بهشت‌اند. «هُمْ فِیهَا خَالِدُونَ» برای همیشه در آن ماندگارند.

«وَإِذْ أَخَذْنَا مِيثَاقَ بَنِي إِسْرَائِيلَ لَا تَعْبُدُونَ إِلَّا اللَّهَ وَبِالْوَالِدَيْنِ إِحْسَانًا وَذِي الْقُرْبَى وَالْيَتَامَى وَالْمَسَاكِينِ وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا وَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ ثُمَّ تَوَلَّيْتُمْ إِلَّا قَلِيلًا مِنْكُمْ وَأَنْتُمْ مُعْرِضُونَ» (بقره/83)
آن زمانی که ما از بنی اسرائیل عهد و پیمان گرفتیم جز الله هیچ‌کس را بندگی نکنید و نسبت به والدین احسان داشته باشید همچنین نسبت قوم و خویشان و یتیمان و بینوایان احسان داشته باشید و با مردم به خوبی و نیکی سخن بگویید و نماز را به نحو احسن برپا کنید و زکات‌تان را پرداخت کنید اما شما پشت کردید و زیر قول‌تان زدید به جز تعداد کمی از شما و شما روی‌گردان هستید.
«وَإِذْ أَخَذْنَا مِیثَاقَ بَنِی إِسْرَائِیلَ» و باز به‌ یادتان بیاورید تاریخ‌تان را، سوابق‌تان را به یادتان بیاورید، کی؟ «وَإِذْ أَخَذْنَا مِیثَاقَ بَنِی إِسْرَائِیلَ» آن زمانی که ما از بنی اسرائیل عهد و پیمان گرفتیم، عهد و پیمانی: ۱. «لا تَعْبُدُونَ إِلا اللَّهَ» جز الله هیچ‌کس را بندگی نکنید. 2. «وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا» نسبت به والدین احسان داشته باشید؛ یعنی با آنان مهربان باشید، قدردان‌شان باشید، به فکرشان باشید، با آنان قهر نباشید و… 3. «وَذِی الْقُرْبَى» و همین کارها به نسبت قوم و خویشان داشته باشید، در شادی و غم‌شان سهیم باشید، این‌ها همگی به معنی احسان است، این‌ها را ما به شما وصیت کردیم. ۴. «وَالْیَتَامَى» به نسبت ایتام هم همین احسان را داشته باشید. ۵. «وَالْمَسَاکِینِ» و به نسبت مسکین‌ها بینوایان. 6. «وَقُولُوا لِلنَّاسِ حُسْنًا» و با مردم به خوبی و نیکی سخن بگویید. ۷. «وَأَقِیمُوا الصَّلاةَ» و نماز را به نحو احسن برپا کنید. ۸. «وَآتُوا الزَّکَاةَ» و زکات‌تان را پرداخت کنید، منتها این‌ها چیزهای زیادی نیست، این‌ها خیلی چیزهای ابتدایی است که یک انسان فرهیخته این‌ها را انجام دهد ما این‌ها را از شما عهد و پیمان گرفتیم اما چی؟ «ثُمَّ تَوَلَّیْتُمْ» اما شما پشت کردید، زیر قول‌تان زدید «إِلا قَلِیلا مِنْکُمْ» به جز تعداد کمی از شما «وَأَنْتُمْ مُعْرِضُونَ» و شما روی‌گردان هستید؛ یعنی دائماً در حال عصیان و نافرمانی هستید آن هم به صورت دانسته و عمدی، شما اخلاق‌تان این‌گونه است.