سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

فایل شماره 5 / چرا أعوذ بالله من الشیطان الرجیم

05

موضوع ۵: چرا قبل از قرائت قرآن «أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ» بگوییم؟

این جمله جزو قرآن نیست، ولی مستحب است که در هنگام تلاوت قرآن گفته ‌شود به دلیل آیه‌ی ۹۸ سوره النحل:

«فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآَنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ» پس هرگاه قرآن را قرائت کردی پناه ببر به الله از شر شیطان رانده شده. چرا ما موقع قرائت قرآن به الله پناه ببریم؟؟

ما امکان دارد خیلی روزها تحت تاثیر وسوسه‌های شیطان قرار بگیریم؛ مثلا بعضی روزها از روی خستگی یا عصبانیت به ناحق با فرزند‌مان دعوا کنیم، یا از روی حسادت رفتار بدی از خودمان بروز دهیم؛ همه‌ی این‌ها از وسوسه‌های شیطان است. اما پناه بردن به الله در زمان قرائت قرآن موضوعش فرق می‌کند و این خیلی مهم‌تر و خطرناک‌تر است. وقتی شخصی قرآن را  با مواضع شیطانی بخواند؛ یعنی با حالاتی از حسد، خشم، بدبینی، تحقیر مردم یا حس شهرت و حس قدرت و این قبیل موارد ممکن است قرآن را به‌گونه‌ای که به نفع خودش است تفسیر کند وباعث مسائل  خیلی خطرناک شود و اتفاقاً این شخص تصور می‌کند خدا این‌ها را گفته، دست به قتل بزند، دست به تکفیر و بد شمردن و گمراه‌دانستن مردم بزند و امکان دارد خیلی بد اخلاقی از او سر بزند و فکر کند همه‌ی این‌ها را خدا از او خواسته است. پس ما در هنگام تلاوت قرآن أَعُوذُ بِاللَّهِ می‌گوییم تا دل‌مان را از مواضع شیطانی پاک کنیم و با مواضع ایمانی سر سفره قرآن بنشینیم.

که خدا در ادامه سوره النحل می فرماید: «إِنَّهُ لَيْسَ لَهُ سُلْطَانٌ عَلَى الَّذِينَ آَمَنُوا وَعَلَى رَبِّهِمْ يَتَوَكَّلُونَ، إِنَّمَا سُلْطَانُهُ عَلَى الَّذِينَ يَتَوَلَّوْنَهُ وَالَّذِينَ هُمْ بِهِ مُشْرِكُونَ» (النحل/۹۹و١٠٠) بدون‌شک که شیطان بر کسانی که ایمان آورده‌اند و بر پروردگارشان توکل می‌کنند،  قدرتی ندارد؛ (یعنی با مواضع ایمانی کسانی که قرآن می‌خوانند، هیچ تسلطی ندارد.)، کسانی که شیطان را به دوستی می‌گیرند؛

 (یعنی طبق مواضع شیطانی پیش می‌روند) و آن‌هایی که در زندگی‌شان و در منافع‌شان شیطان را شریک می‌کنند آن‌ها تحت گمراهی شیطان قرار می‌گیرند. پس أَعُوذُ بِاللَّهِ یک چیز فرمالیته و فرمایشی نیست؛ بلکه در فهم ما از قرآن بسیار مهم و تاثیرگذار است.

فواید أَعُوذُ بِاللَّهِ گفتن:   سبب می‌شود مواضع شیطانی را تشخیص دهیم و این مواضع را از وجودمان پاک کنیم.

باعث می‌شود دل و ذهن‌مان هنگام قرائت قرآن حاضر باشد. باعث فهم  بیشتر ما از قرآن می‌شود.