سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

شماره 47 / آدم چطوری اهداف خودش رو رها می کنه

— 

موضوع ۴۷: آدم چطوری اهداف خودش رو رها می‌کنه؟

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ» الله را بسیار سپاس می‌گوییم توفیق عنایت فرمود از امکاناتی که خود در اختیار ما قرار داده در راه یادگیری سوره‌ی فاتحه استفاده کردیم. منظور از امکانات همین گوشی موبایل، برنامه‌های مجازی، وقتی که الله به ما داده، چشم، انگشتان دست که گوشی موبایل را لمس می‌کنیم، گوش که با آن می‌شنویم، قوه‌ی فهم و ادراک و …. 

دنبال امکانات در جاهای عجیب و غریب نگردیم، بلکه این امکانات یا جزئی از وجود ما هستند و یا در اطراف ما قرار دارند. این‌ها چه بخواهیم چه نخواهیم به پای‌ ما حساب است و از ما حساب کشیده می‌شود. پس بار دیگر خدا را شکر می‌گوییم که در راستای فهم کلامش به همه‌ی ما امکانات و توفیق داد. به حول و قوه‌ی الهی می‌خواهیم به ترجمه و تدبر سوره‌ی آل‌عمران بپردازیم، اگر کسی برایش جای سوال است چرا بقره را مورد بررسی قرار ندادیم؟ دلیل این است که سوره‌ی بقره قبلا یک مقدار کار شده؛ البته به صورت کتاب، فایلش برایتان ارسال می‌شود. ان‌شاءالله اگر کسی علاقه داشت دانلود می‌کند. از شما هم تشکر می‌کنم تا اینجا کار را دنبال کردید. از الله برایتان سلامتی و عزت و عمر بابرکت آرزو می‌کنم و از شما می‌خواهم با‌انگیزه و با اراده‌ی بالا تا پایان صد آیه‌ی اول سوره‌ی آل عمران دنبال کنید. اجازه بدهید یک مطلب دیگر خدمت شما عرض کنم، ما آدم‌ها یک عادت بد داریم! یک چیز ممکن است برایمان مهم و مفید باشد، بعد یک یا دو روز آن را ترک می‌کنیم.

کم‌کم عادت می‌کنیم و اصلا فکر نمی‌کنیم چیز خاصی رو از دست داده‌ایم. حتی نماز هم همینطور است…! خیلی از آن‌هایی که بی‌نماز شدند، مگر چطوری شده؟! اول برای آن شخص نماز یا نماز جماعت خیلی ارزشمند بوده بعد، یک یا دو وعده نماز نمی‌خواند یا مسجد نمی‌رود، اول کار احساس خوبی ندارد انگار چیزی گم کرده! بعد یک روز و دو و سه و چهار روز، کم کم برایش عادی می‌شود و به بی‌نمازی یا مسجد نرفتن عادت می‌کند و در خانه نماز می‌خواند و یا نماز نمی‌خواند و فکر هم نمی‌کند که چیز خاصی رو از دست داده! آن‌هایی که بی‌حجاب شدن و خیلی موارد دیگر نیز همینطور اتفاق می‌افتد. پس مبادا برنامه‌ی تلاوت قرآن و فهم قرآن در زندگی‌مان نباشد و برایمان عادی شود. این برنامه که در خدمت شما هستیم یک برنامه است، این اشکال ندارد برنامه‌های دیگر را هم دنبال کنید، مهم این است که بالاخره قرآن در زندگی‌مان باشد.