سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 7 / شماره 43 / گرفتن دستگیره محکم با شناختن جبهه مخالف

— 

 

موضوع۴۳: گرفتنِ دستگیره‌ی محکم با شناخت جبهه‌ی مخالف

«اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ» دعاست. «صِرَاطَ الَّذِينَ أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ» جنبه‌ی مثبت قضیه است که دعا می‌کنیم با این‌ها باشیم. «غَيْرِ الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ وَلَا الضَّالِّينَ» جنبه‌ی منفی این قضیه است که دعا می‌کنیم با این‌ها نباشیم.

اگر فقط جنبه‌ی مثبت می‌گفت چه می‌شد؟ چرا جنبه منفی‌اش را هم ذکر کرده و بعد نفی‌شان کرده؟ و بعد به سادگی هم نفی‌شان نکرده با ۲ مورد از ادات نفی قید کرده:

١. غَيْرِ ۲. لَا

برای الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ (غَيْرِ) آورده که متضمن معنای نفی است و برای الضَّالِّينَ (لَا) آورده که خودش ادات نفی است.

پس اینجا می‌خواهد نکته‌ی بسیار مهمی به ما یاد بدهد‌ شناخت جبهه مخالف خیلی مهم است؛ هم باید بشناسیم و هم تکلیف‌مان را با آن‌ها مشخص کنیم. اتفاقا اساس توحید هم بر همین مبنا استوار است «لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ» .اول باید بدانیم که إِلَهَ باطل هم هست، بعد تکلیف‌مان را با آن إِلَهَ‌های باطل مشخص کنیم؛ آن هم با قاطعیت «لَا إِلَهَ» .حالا نوبت ایمان به اللّه است «إِلَّا اللَّهُ» .آیه بعد از آیه الکرسی اول می‌گوید: «فَمَنْ يَكْفُرْ بِالطَّاغُوتِ» یعنی طاغوت هست و باید بشناسیم و تکلیف‌مان را هم با طاغوت مشخص کنیم و بعدش «وَيُؤْمِنْ بِاللَّهِ» . حالا اگر همچین چیزی اتفاق افتاد آن شخص دستگیره‌ی محکم را گرفته که جدا شدنی نیست «فَقَدِ اسْتَمْسَكَ بِالْعُرْوَةِ الْوُثْقَى» . پس باید جریانات منفی، شرکیات، خرافات، حرکت‌های علیه توحید را بشناسیم (که نیاز به علم و فکر باز دارد) بعد از شناخت آن تکلیف‌مان را با آن‌ها مشخص کنیم. با قاطعیت 100 تا یک وقت ما را تحت تاثیر قرار ندهند،آن زمان می‌توانیم با خیال راحت در الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ حرکت کنیم.