سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 7 / شماره 40 / تصویر سه مجموعه انسان در سوره فاتحه (۱)

موضوع ۴۰: تصویر سه مجموعه انسان در سوره فاتحه (۱)

در آیه ۷ سوره فاتحه، تصویر سه مجموعه انسان نشان داده شده است:

۱. أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ ۲. الْمَغْضُوبِ عَلَيْهِمْ ۳. الضَّالِّينَ /  أَنْعَمْتَ عَلَيْهِمْ انسان‌های خوشبخت، راحت، کامیاب، کسانی که خداوند از آنان خشنود است، اصلاً لطف و عنایت خدا از بالا بر آن‌ها سرازیر می‌شود. «عَلَيْهِمْ» آمده برآن‌ها.

چه کسانی در این مجموعه هستند؟؟ در آیه ۶۹ سوره النساء به این سوال پاسخ داده شده است.

«وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ فَأُولَئِكَ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَالصِّدِّيقِينَ وَالشُّهَدَاءِ وَالصَّالِحِينَ وَحَسُنَ أُولَئِكَ رَفِيقًا»  و هر کس از الله و رسولش اطاعت نماید، همراهِ کسانی خواهد بود که الله بر آنان نعمت داده است و انبیاء، صدیقان، شهیدان و صالحان و آن‌ها چه خوب دوستانی هستند.

و این‌ها مجموعه دوستان خیلی خوبی هستند، واقعا این مجموعه دوست داشتنی هستند. واقعاً  انسان‌های خوبی‌اند و برای ما حسی ایجاد می‌کند که این مجموعه را دوست داشته باشیم.

راه قرار گرفتن در این مجموعه «وَمَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَالرَّسُولَ» است و در این صورت (پیروی از الله و رسولش ) با این مجموعه اشخاص، محشور می‌شود.

یک روایت جالب وجود دارد، عایشه رضی الله عنها نقل می‌کند: «من شنیده بودم  هیچ پیغمبری وفات نخواهد کرد تا زمانی که به او اختیار داده نشود، که از میان دنیا و آخرت  یکی را انتخاب کند. زمان بیماری پیغمبر صلی الله علیه و سلم شنیدم در حالی‌که صدایش گرفته بود می فرمود مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مَعَ الَّذِينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ؛ با کسانی که خدا به آن‌ها نعمت داده عنایت فرمود؛ آن‌جا فهمیدم که الان به ایشان حق انتخاب داده شده و ایشان هم این مجموعه خوب و دوست داشتنی را انتخاب کرد.» این روایت درصحیح بخاری حدیث ۴۴۳۵ نقل شده است.