سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 6 / شماره 37 / تلاش یا دعا؟ کدامیک؟

موضوع۳۷: تلاش یا دعا؟ کدامیک؟!

یکی از مهمترین‌ آداب دعا این ‌است که در همان راستا تلاش کنیم. این‌ تفکر ‌که آدمی‌ تنها دعا کرده و دیگر هیچ وظیفه‌ای ندارد و تمام کارهایش را به خدا واگذار کند بسیار اشتباه است. درست این است که انسان تلاشش را به کار ببندد و حین آن دعا هم کند، تا خدا کارش را به ثمر برساند. مثلاً برای تربیت فرزند، پدر و مادر از  کودکی تمام تلاششان را برای فرزند انجام می‌دهند و در حین تربیت دعا هم می‌کنند که خدا فرزندشان را به راه راست هدایت کند.

برخی هستند برای تربیت فرزند وقت و حوصله به خرج نمی‌دهند، هزینه هم نمی‌کنند. وقتی بچه‌شان بزرگ شد و دست به آزار و اذیتِ پدر و مادر برداشت، حالا دست‌پاچه می‌شوند که ما چه دعایی کنیم که فرزندمان صالح شود و به این ملا و آن سید زنگ می‌زنند که تو دعا کن و اگر فرزندشان اصلاح نشد، می‌گویند: «این ملا هم نه ملا است! به نزد ملاهای قدیم برویم، به دنبال ملاهای دیگر بگردیم.»

مثلا شخصی در حال تحصیل است و‌ می‌خواهد رتبه خوبی کسب کند، باید با تمام جدیت درس بخواند و‌ حین درس خواندن برای موفقیتش دعا کند. اگر  با برنامه ریزی درس نخواند و فقط دعا کند این اشتباه است.  البته اگر هم تنها به خود متکی باشد و به دعا احساس نیاز نکند این هم اشتباه است.

اگر مثلاً بحث بیماری هست دوا، دکتر، راه معالجه و این‌ها را در پیش می‌گیرد و قدم به قدم دعا هم می‌کند که خدا شفایش بدهد و اگر واقعاً هیچ راه علاجی نبود و دکترها جوابش کرده بودند؛ آن موقع به دعا اکتفا می‌کند که الله معجزه کند و از قدرت مطلقِ خویش آن بیماری را برطرف کند. این‌گونه دعاها در برخی سوره‌های قرآن بیان شده که در سوره‌ی آل عمران هم آمده است.

تمام مسائل زندگی ما به همین شکل هستند، ‌ما وقتی دعا می‌کنیم‌ «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ»، زمانی دعای ما تحقق پیدا می‌کند و معلوم می‌شود که واقعا خواهان صراط مستقیم هستیم، که در راستای صراط مستقیم ” تلاش ” کنیم.