سوره مبارکه فاتحه
شماره 6 الی 46

سوره مبارکه بقره
تفسیر آسان - سوره مبارکه بقره

سوره مبارکه آل عمران / آیات 1 الی 22
شماره 47 الی 151

سوره مبارکه آل عمران / آیات 23 الی 43
شماره 152 الی 263

سوره مبارکه آل عمران / آیات 44 الی 71
شماره 264 الی 370

سوره مبارکه آل عمران / آیات 72 الی 100
از شماره 371 الی 481

آیه 5 / شماره 24 / ارزشمندی انسان با ایاک نعبد

— 

موضوع۲۴: ارزشمندی انسان با إِيَّاكَ نَعْبُدُ.

«إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ» تنها تو را بندگی می‌کنیم و از تو کمک می‌خواهیم. إِيَّاكَ نَعْبُدُ: خدایا تو را بندگی می‌کنیم یعنی چه؟  اگر معنای إِيَّاكَ نَعْبُدُ را یاد گرفتیم، قله‌ی بزرگی را در زندگی‌مان فتح کردیم.

زمانی که خداوند خواست آدمی را به عنوان خلیفه در زمین قرار دهد، ملائکه گفتند: خدایا می‌خواهی کسی را در زمین قرار دهی که فساد و خونریزی می‌کند، در حالی که ما تسبیح تو را به جا می‎آوریم.

اللّه فرمود: من چیزهایی می‌دانم که شما نمی‌دانید، نفرمود: نه شما اشتباه می‌کنید آن آدم فساد نمی‌کند، خون‌ها نمی‌ریزد و البته آنچه ملائکه درباره انسان گفتند را رد نکرد، فقط فرمود: من چیزهایی می‌دانم که شما نمی‌دانید.

حالا آدم که فساد می‌کند و خون‌ها می‌ریزد، با این وجود چرا خدا عزوجل او را آفرید، ملائکه هم اظهار کردند، منتها خدا انسان‌ و خلقتش را ادامه داد و او را بر روی زمین آورد.

سِرّش چه بود؟ برای آدمی که این خصلت دارد آن را به وجود آورد. پس راز آفریدن انسان با وجود بد بودنش چیست؟؟ جواب در آیه زیر بیان شده «وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ» (الذاریات/۵۶) جن و انس را خلقت نکردم، مگر برای اینکه مرا بندگی کنند. لِيَعْبُدُونِ = إِيَّاكَ نَعْبُدُ ؛ این عبادت چیست که خدا انسان را با وجود خصوصیات بدی که دارد بر روی کره زمین آورده، چه برنامه‌ای برای این آدم دارد؟