سوره بقره
صفحه 2 الی 49 / جزء 1 و 3 / آیات 286

سوره آل عمران
صفحه 50 الی 76 / جزء 3 و 4 / آیات 200

سوره نساء
صفحه 77 الی 106 / جزء 4 و 6 / آیات 176

سوره مائده
صفحه ۱۰۶ الی 127 / جزء ۶ و 7 / آیات 120

سوره انعام
صفحه 128 الی 150 / جزء 7 و 8 / آیات 165

سوره اعراف
صفحه 151 الی 176 / جزء 8 و 9 / آیات 206

سوره توبه
صفحه 187 الی 207 / جزء 10 و 11 / آیات 129

سوره یونس
صفحه 208 الی 221 / جزء 11 / آیات 109

سوره یوسف
صفحه 235 الی 248 / جزء 12 و 13 / آیات 111

سوره نحل
صفحه 267 الی 281 / جزء 14 / آیات 128

سوره منافقون
صفحه 554 الی 555 / جزء 28 / آیات 11

سوره مزمل
صفحه 574 الی 575 / جزء 29 / آیات 20

سوره عبس
صفحه 585 / جزء 30 / آیات 42

سوره تکویر
صفحه 586 / جزء 30 / آیات 29

سوره انفطار
صفحه 587 / جزء 30 / آیات 19

سوره انشقاق
صفحه 589 / جزء 30 / آیات 25

سوره بروج
صفحه 590 / جزء 30 / آیات 22

سوره طارق
صفحه 591 الی 591 / جزء 30 / آیات 17

سوره غاشیه
صفحه 592 / جزء 30 / آیات 25

سوره فجر
صفحه 593 الی 594 / جزء 30 / آیات 30

سوره بلد
صفحه 594 / جزء 30 / آیات 20

سوره شمس
صفحه 595 / جزء 30 / آیات 15

سوره لیل
صفحه 595 الی 596 / جزء 30 / آیات 21

سوره ضحی
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 11

سوره شرح
صفحه 596 / جزء 30 / آیات 8

سوره تین
صفحه 597 / جزء 30 / آیات 8

سوره علق
صفحه 597 / سوره علق / جزء 30 / آیات 19

سوره قدر
صفحه 598 / سوره قدر /جزء 30 / آیات 25

سوره بینه
صفحه 598 / سوره بینه/ جزء 30 / آیات 8

سوره زلزله
صفحه 599 / سوره زلزله/ جزء 30 / آیات 8

سوره عادیات
صفحه 599 / سوره عادیات/ جزء 30 / آیات 9

سوره قارعه
صفحه ۶۰۰ / قارعه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۱۱

سوره تکاثر
صفحه ۶۰۰ / تکاثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی 8

سوره عصر
صفحه ۶۰۱ / عصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره همزه
صفحه ۶۰۱ / همزه / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۹

سوره فیل
صفحه ۶۰۱ / فیل / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره قریش
صفحه ۶۰۲ / قریش / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره ماعون
صفحه ۶۰۲ / ماعون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۷

سوره کوثر
صفحه ۶۰۲ / کوثر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره کافرون
صفحه ۶۰۳ / کافرون / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

سوره نصر
صفحه ۶۰۳ / نصر / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۳

سوره مسد
صفحه ۶۰۳ / مسد / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره اخلاص
صفحه ۶۰۴ / اخلاص / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۴

سوره فلق
صفحه ۶۰۴ / فلق / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۵

سوره ناس
صفحه ۶۰۴ / ناس / جزء ۳۰ / آیه ۱ الی ۶

صفحه ۵۲ / جزء ۳ / آیه ۱۶ الی ۲۲
 دانلود فایل تصویری   دانلود فایل صوتی 

صفحه 52

«الَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا إِنَّنَا  آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ»(آل‌عمران/۱۶)

کسانی که می‌گویند: ای پروردگار ما، ما ایمان آوردیم، پس گناهان ما را ببخش، و ما را از عذاب آتش نگه دار.

کسانی که می‌گویند: ای پروردگار ما، ما ایمان آوردیم  به مثل آن‌ کافران نیستیم که تو را انکار کنیم، برنامه‌های تو را انکار کنیم، بخواهیم ما برنامه بدهیم. ما تابع برنامه تو هستیم. ما به تو ایمان آوردیم، پس هر خطاهایی که کردیم. گناهان ما را برای ما ببخش و ما را از عذاب آتش نجاتمان بده.

 

«الصَّابِرِينَ وَالصَّادِقِينَ وَالْقَانِتِينَ وَالْمُنْفِقِينَ وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَارِ» (آل‌عمران/۱۷)

آن‌هایی که اهل صبر هستند. آن‌هایی که اهل صداقت هستند. فرمانبر هستند و انفاق کنندگان و کسانی که موقع سحرگاه استغفار می‌کنند.

آن‌هایی که اهل صبر هستند، خدا می‌بیند این بندگان را این‌ها را تایید دارد، آن‌هایی که اهل صداقت هستند، آدم‌های صادق، هیچ وقت خیانت  در کارشان نیست، دو رنگ و دو رویی در کارشان نیست؛ با همه کس و با همه در همه جا صادق هستند. با خدا، با خودشان با همسرشان با همه کس، صادق هستند خیانتی ندارند. « وَالْقَانِتِينَِ» فرمانبر هستند، متمرد نیستند. متواضع و فرمانبر هستند. اهل انفاق هستند، بخشش دارند. «وَالْمُسْتَغْفِرِينَ بِالْأَسْحَارِ»  و کسانی که موقع سحرگاه استغفار می‌کنند. یعنی این‌طور الله را مهم و در اولویت اعلا قرار می‌دهند که در سخت‌ترین قسمت شبانه روز آخرهای شب،  دم دم های صبج، قبل از فجر آن موقع هم از خدا طلب استغفار می‌کنند. این‌ها، این‌قدر الله را مد نظر قرار دارند.

 

«شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ وَالْمَلَائِكَةُ وَأُولُو الْعِلْمِ قَائِمًا بِالْقِسْطِ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ»(آل‌عمران/۱۸)

گواهی داد الله که هیچ معبودی جز خود خودش وجود ندارد. و ملائکه هم همین گواهی را دادند. و آن‌هایی که اهل دانش هستند همین گواهی را دادند که جز الله هیچ معبودی وجود ندارد. الله این شهادت را می‌دهد چون می‌خواهد حق و حقیقت را برقرار کند، عدالت همین است. هیچ معبودی جز خودش وجود ندارد. غالب و مسلط بر همه چیز و بسیار حکیم، با حکمت فراوان است.

گواهی داد الله که هیچ معبودی جز خود خودش وجود ندارد. و ملائکه هم همین گواهی را دادند. و آن‌هایی که اهل دانش هستند همین گواهی را دادند که جز الله هیچ معبودی وجود ندارد. «قَائِمًا بِالْقِسْطِ» که این شهادت، الله این شهادت را دارد می‌دهد چون می‌خواهد حق و حقیقت را بر قرار کند. چون این واقعیت هست که هیچ معبود دیگری وجود ندارد. نه چون که خداست دارد این شهادت را می‌دهد. چون که حق و حقیقت این است، عدالت این است. واقعیت این است که هیچ معبود دیگر  وجود ندارد، الله دارد این شهادت را می‌دهد که هیچ معبودی جز خودش نیست. «لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ» هیچ معبودی وجود ندارد الا خودش. «الْعَزِيزُ الْحَكِيمُ» غالب و مسلط بر همه چیز و بسیار حکیم، با حکمت فراوان.

 

«إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ إِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْيًا بَيْنَهُمْ وَمَنْ يَكْفُرْ بِآيَاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ الْحِسَاب»ِ (آل‌عمران/۱۹)

بدون شک، دین واقعی نزد الله اسلام است. آن کسانی که اختلاف کردند، از کسانی که کتاب به آن‌ها داده شده بود، بعد از این که علم هم سراغشان آمد، پس آن‌ها چرا تسلیم نشدند؟ آن‌ها اختلاف نکردند جز از روی زیاده‌خواهی که بین خوشان بود. و کسی که به آیات الله کفر بورزد، پس بدون شک که الله سریع الحساب است.

بدون شک دین، دین واقعی نزد الله اسلام است.  تسلیم شدن، الله را به عنوان فرمانده  پذیرفتن و تبعیت او را بر گردن نهادن، تسلیم شدن به تمام معنا، دین مورد نظر نزد الله اسلام است، این مرام است. «وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ إِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْيًا بَيْنَهُمْ» اما آن کسانی که اختلاف کردند، از کسانی که کتاب به آن‌ها داده شده بود، پس آن‌ها چرا نیامدند تسلیم الله بشوند؟ آن کسانی که کتاب هم داشتند، همه چیز هم می‌فهمیدند. بعد از این که علم هم سراغشان آمد، پس آن‌ها چرا تسلیم نشدند؟ آن‌ها اختلاف نکردند  نکردند جز از روی زیاده‌خواهی که بین خوشان بود. از روی رقابت و زیاده‌خواهی و به‌دست آوردن موقعیت بالاتر به خاطر این تسلیم نشدند و اختلاف‌ کردند. «وَمَنْ يَكْفُرْ بِآيَاتِ‌‌ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِيعُ‌‌ الْحِسَاب» و کسی که به آیات الله کفر بورزد به خاطر این مسائل، به ‌خاطر خودخواهی‌ها و  زیاده‌خواهی‌‌ها پس بدون شک که الله سریع الحساب است. حساب و کتاب را سریع انجام می‌دهد.

 

«فَإِنْ حَاجُّوكَ فَقُلْ أَسْلَمْتُ وَجْهِيَ لِلَّهِ وَمَنِ اتَّبَعَنِ وَقُلْ لِلَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ وَالْأُمِّيِّينَ أَأَسْلَمْتُمْ فَإِنْ أَسْلَمُوا فَقَدِ اهْتَدَوْا وَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيْكَ الْبَلَاغُ وَاللَّهُ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ»(آل‌عمران/۲۰)

پس اگر با تو چون‌ و چرا کردند، پس بگو که من چهره‌ام را برای الله تسلیم کردم. هر آن کس که تابع من است. و بگو به آن‌ها که کتاب به آن‌ها داه شده و سایر مردم که کتاب ندارند به آن‌ها بگویید: آیا شما تسلیم شدید؟ پس اگر تسلیم شدند پس قطعاً که راه هدایت را پیدا کردند. منتها: اگر پشت کردند. پس همانا که بر تو فقط رساندن است. والله نسبت به بندگانش بسیار بیناست.

 

«فَإِنْ حَاجُّوكَ فَقُلْ أَسْلَمْتُ وَجْهِيَ لِلَّهِ وَمَنِ اتَّبَعَنِ» اگر با تو چون‌ و چرا کردند اگر با تو جر و بحث کردند، پس بگو من چهره‌ام را برای الله تسلیم کردم. هر کس که از من پیروی می‌کند، آن‌ها هم به همین شکل . ما یک امت هستیم. ما تسلیم الله هستیم. نقطهٔ محور داریم هر جا برویم ما به آن نقطه وصل هستیم و آن الله است که محور زندگی ما است. ما این هستیم. «وَقُلْ لِلَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ وَالْأُمِّيِّينَ أَأَسْلَمْتُمْ» و بگو به آن‌ها که کتاب به آن‌ها داه شده، «وَالْأُمِّيِّينَ» و سایر مردم که کتاب به آن‌ها داده نشده به آن‌ها بگویید آیا شما تسلیم شدید؟ الله را می‌پذیرید؟ تحت این عنوان که در همه شئونتان تسلیم او شوید؟  «أَأَسْلَمْتُمْ» «فَإِنْ أَسْلَمُوا فَقَدِ اهْتَدَوْا» پس اگر تسلیم شدند پس قطعاً که راه هدایت را پیدا کردند، خوش ‌به ‌حالشان. «وَإِنْ تَوَلَّوْا»  منتها اگر پشت کردند.«فَإِنَّمَا عَلَيْكَ الْبَلَاغُ» پس همانا که بر تو فقط رساندن است. تو قرار نیست مجازاتشان بکنی، کاری انجام بدهی بر تو فقط رساندن است مابقی خود الله می‌داند چکار کند. مثل صفحه قبل که توضیح داد: با فرعون و بقیه چه‌کار کرد. کار تو فقط رساندن است. «وَاللَّهُ بَصِيرٌ بِالْعِبَاد»ِ و الله نسبت به بندگانش بسیار بیناست. همان‌طور که اول آدم‌ها‌ی خوب را چطور نگاه می‌کرد، می‌دیدشان،این آدم‌ها هم الله دارد آن‌ها را می‌پاید و می‌بیند.

 

«إِنَّ الَّذِينَ يَكْفُرُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَيَقْتُلُونَ النَّبِيِّينَ بِغَيْرِ حَقٍّ وَيَقْتُلُونَ الَّذِينَ يَأْمُرُونَ بِالْقِسْطِ مِنَ النَّاسِ فَبَشِّرْهُمْ بِعَذَابٍ أَلِيمٍ» (آل‌عمران/۲۱)

بدون شک کسانی که به آیات الله کفر می‌ورزند و پیغمبران را بدون حق می‌کشند و کسانی که این مجموعه مردم که قسط و عدالت می‌کنند را‌ هم‌ می‌کشند،  پس تو آن‌ها را به عذاب درد آور بشارت بده.

بدون شک کسانی که به آیات الله کفر می‌ورزند و پیغمبران را بدون حق می‌کشند و کسانی که امر به قسط و عدالت می‌کنند، (به عدالت، به توحید، به نماز، به خوش‌اخلاقی، به نگه‌داشتن حق، از مردم، از این دستهٔ مردم که پیغمبر نیستند، منتها؛ مردم را به حق و حقیقت‌ دعوت می‌کنند، کسانی که این مجموعه مردم را‌ هم‌ می‌کشند،  پس تو آن‌ها را به عذاب درد آور، زجر آور، بشارت بده.

 

«أُولَئِكَ الَّذِينَ حَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ وَمَا لَهُمْ مِنْ نَاصِرِینَ» (آل‌عمران/۲۲)

این‌ها کسانی هستند که اعمالشان در دنیا و آخرت بی نتیجه ماند. و هیچ‌ یاریگری که به دادشان برسد، به‌ فریاد‌شان برسد، برایشان وجود ندارد.

این‌ها کسانی هستند که اعمالشان در دنیا و آخرت بی نتیجه ماند اعمالشان پوچ شد، تباه شد، رفت. نه در دنیا نتیجه داد و نه در آخرت. «وَمَا لَهُمْ مِنْ نَاصِرِینَ» ‌و هیچ‌ یاریگری که به دادشان برسد، به‌ فریاد‌شان برسد برایشان وجود ندارد.